Jak dbać o biżuterię z kamieni kolorowych i szlachetnych?

           

 

Wykonujemy naszą biżuterię wkładając mnóstwo energii, cierpliwości i serca. Chcielibyśmy by cieszyła i zdobiła przez długie lata i pozostawała zadbana, piękna i lśniąca.

 

 

Oto kilka praktycznych porad, które przedłużą życie naszej biżuterii:

 

Biżuterię powinno się zakładać jako ostatnią. Pozwoli to na uniknięcie zahaczania, zerwania, szarpania oraz pociągnięcie np. przez nici odzieży. Nie należy rozpylać perfum bezpośrednio na elementy biżuterii. Z powodu reakcji chemicznych kamienie mogą stracić blask, a nawet się odbarwić.

 

A co z noszeniem biżuterii w domu?

 

Pod wpływem chemii gospodarczej oraz kosmetyków biżuteria może tracić swój naturalny blask. Dlatego należy podczas wykonywania prac domowych zdejmować biżuterię, by nie doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń, matowienia minerałów, rozwarstwienia a nawet pęknięcia. Dlatego lepiej, jeżeli po powrocie do domu będziecie pamiętać o zdejmowaniu biżuterii.

 

A gdzie przechowywać?

 

Przechowywanie biżuterii z kamieni szlachetnych to bardzo ważny element, który często decyduje o trwałości, zachowaniu piękna oraz jakości.

 

Po zdjęciu biżuterii warto przetrzeć ją ściereczką do czyszczenia srebra z pozostałości kurzu, roztoczy lub kosmetyków i umieścić w bezpiecznym miejscu. Doskonałym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w miękko wyściełany kuferek na precioza.

 

Biżuteria nie lubi wilgoci (wyjątek stanowią opale), więc nie należy przechowywać jej w łazience. Dobrze, by była przechowywana pojedynczo, zapobiega to splątaniu i kłopotom z wyjmowaniem, podczas którego często dochodzi do...

 

Upadek biżuterii z kamieni może narazić ją na nieodwracalne uszkodzenie. Podczas uderzenia o twardą nawierzchnie kamień może ulec pęknięciu lub uszczerbieniu Ucierpieć może również oprawa. Należy pamiętać, że nawet najtwardszy kamień jest wrażliwy na uderzenie. Taka jest jego natura. Podczas noszenia kilku elementów biżuterii jednocześnie tarcie kamieni o siebie może spowodować uszkodzenie szlifu i spowodować zmatowienie kryształów.

 

Warto podczas kupna dowiedzieć się czegoś więcej o kamieniach, by wiedzieć jak je pielęgnować i długo cieszyć się ich pięknem.

 

A dla aktywnych?

 

Czy biżuteria przeszkadza w uprawianiu sportu? Niektórzy powiedzą, że nie. Ale podczas jednostajnych powtarzających się ćwiczeń tarcie może uszkodzić oprawę lub kamień. Warto też pamiętać, że niektóre minerały nie lubią wody, zarówno tej chlorowanej, jak i morskiej.

 

A co kiedy odpoczywamy? 

 

Podczas snu zalecamy również zdejmowanie biżuterii, nawet tej drobnej. Zapobiegnie to plątaniu, urwaniu, czy odkształcaniu.